The Rock
LRCent public relations online bids Contact Us municipal code City Documents LRTV
The City of Little Rock City Manager
Click to print this page

« Back to Media Releases

Seal of Little Rock

City of Little Rock Public Relations
Office (501) 371-4421

Media Releases

Contact(s):Emily May
501-372-4000

FOR IMMEDIATE RELEASE :
Wednesday, April 1, 2009

The Arkansas Arts Center Announces Results for The 48th Annual Young Arkansas Artists Exhibition

(LITTLE ROCK, AR) – The Arkansas Arts Center announces the results for the Young Arkansas Artists 48th Annual exhibition, sponsored by JPMS Cox, PLLC, Sam and Janet Alley and Bob and Laurie Osborne. The exhibition will be held in the Alice Pratt Brown Atrium and the Jeannette Edris Rockefeller Gallery, April 3 - May 24, 2009.

Organized by the Arkansas Arts Center with the cooperation of the Arkansas Department of Education, the Young Arkansas Artists exhibition showcases artworks of all media created by students in kindergarten through 12th grade in Arkansas schools- both public and private. Teachers across the state submitted 709 artworks for consideration. Jurors selected 164 artworks representing 85 schools across Arkansas.

A jury of 71 members of the Arkansas Arts Educators Association selected the works to be featured in the exhibition. Awards for the Young Arkansas Artists 48th Annual Exhibition were chosen by Don Lee, Chairman of the Department of Art at the University of Arkansas Fort Smith. Lee selected one “Best of Class” and two “Honorable Mention” awards for each grade level. Monetary awards, funded by Arkansas Children’s Hospital, are given to each winner’s school to support the funding of art programs.

The following is a list of accepted entries in this year’s exhibition categorized by grade:

Kindergarten
Eli Norman, Amboy Elementary School, North Little Rock
Best of Class

Blayne Bufford, Southside School District, Batesville
Honorable Mention

Daniel Peter, Mountain Pine Elementary School, Mountain Pine
Honorable Mention

Mary Taylor, ArtShop!, Little Rock
Jaiden Muniz-Wall, Gibbs Magnet School of International Studies and Foreign Languages, Little Rock
Markie Salzwedel, Florence Mattison Elemntary School, Conway
Gabrieall Welch, Timbo Schools, Timbo
Kimberly Phillips, Marguerite Vann Elementary School, Conway
Kallie Gehring, Castleberry Elementary School, Newport
Hanle Moon, Fulbright Elementary School, Little Rock
Kyla Tacker, Ellen Smith Elementary School, Conway
Brianna Alphin, Union Elementary School, El Dorado


1st Grade
Connor Tuttle, Marguerite Vann Elementary School, Conway
Best of Class

1st Grade Group Project, UALR Children International at Wilson Elementary School, Little Rock
Honorable Mention

Hanna Watson, Miss Selma’s Schools, Little Rock
Honorable Mention

1st Grade Group Project, Kids Create, North Little Rock
Jacob Kreis, Pulaski Academy, Little Rock
Erica Esquivel, H.L. Lubker Elementary School, Bald Knob
1st Grade Group Project, Crestwood Elementary School, North Little Rock
Yoselin Rodriguez, North Heights Elementary School, North Little Rock
Arianna Gonzalez, The Cathedral School, Little Rock
Abbie Flake, St. Joseph School, Conway
Colton Willey, Ida Burns Elementary School, Conway
Gavin Pyle, ArtShop!, Little Rock


2nd Grade
Los Chihuahuas, Booker Arts Magnet School, Little Rock
Best of Class

Sydney Hammett, Valley View Elementary, Jonesboro
Honorable Mention

Jack Briggler, St. Joseph School, Conway
Honorable Mention

Batchimeg Bat-Ulzii, Fulbright Elementary School, Little Rock
Jalon Lee, Landmark Elementary School, Little Rock
Catravia Harlmo, McGehee Elementary School, McGehee
Addie Farquharson, The Anthony School, Little Rock
Montana Cramer, Lakeside Schools, Hot Springs
Brynn Ward, Marguerite Vann Elementary School, Conway
Alexa Cormier, Jim Stone Elementary School, Conway
Angel Morales, North Heights Elementary School, North Little Rock
2nd Grade Group Project, Amboy Elementary School, North Little Rock


3rd Grade
Mariah Carter, The Anthony School, Little Rock
Best of Class

Savannah Thompson, Booker Arts Magnet School, Little Rock
Honorable Mention

Henry Schock, The Cathedral School, Little Rock
Honorable Mention

Eliza Hollenberg, Forest Park Elementary School, Little Rock
Elizabeth Kincannon, MR Art Private Program, Jonesboro
Daija Mitchell, Washington Elementary School, Little Rock
Clark Betts, Christ the King Catholic School, Little Rock
Taylor Arnold, Woodrow Cummins School, Conway
Kaylee Crain, Valley View Intermediate, Jonesboro
Tyler Calamese, Castleberry Elementary School, Newport
Mackenzie Anderson, Timbo Schools, Timbo
Marlee Scaife, Marguerite Vann Elementary School, Conway


4th Grade
Christopher Blakely, Faulk Elementary School, West Memphis
Best of Class

Landyn Smith, Washington Elementary School, Little Rock
Honorable Mention

Lily Callaway, Marguerite Vann Elementary, Conway
Honorable Mention

Tevana Smith, Williams Magnet Elementary, Little Rock
4th Grade Group Project, Crestwood Elementary School, North Little Rock
Amalie King and Mariana Polk, Booker Arts Magnet School, Little Rock
Ashley Gosser, Timbo Schools, Timbo
Brighton Barnard, The Art School of Conway, Conway
4th Grade Group Project, Westside Elementary School, Cabot
Jessica Ball, MR Art Private Program, Jonesboro
Matthew Howard, Dianne Roberts Art Studio and Gallery, Benton
Audrey Kass, Miss Selma’s Schools, Little Rock


5th Grade
5th Grade Group Project, Booker Arts Magnet School, Little Rock
Best of Class

Ché Kinnard, Euper Lane Elementary School, Fort Smith
Honorable Mention

Luke Huff, Pine Haven Elementary School, Bauxite
Honorable Mention

5th Grade Group Project, Gibbs Magnet School of International Studies and Foreign Languages, Little Rock
Gabby Grider, Pine Forest Elementary School, Maumelle
Duke Yerena, Western Hills School, Little Rock
Alexis Broadnax, The Cathedral School, Little Rock
Marshall Coan, South Arkansas Arts Center, El Dorado
Siraj Khan, Simon Intermediate School, Conway
Nicholas Lee, The Art School of Conway, Vilonia
5th Grade Group Project, Hurricane Creek Elementary School, Benton
Alysa Hartman, Dianne Roberts Art Studio and Gallery, Benton
Colleen Briggs, College Hill Middle School, Texarkana


6th Grade
Meg Bumpers, The Anthony School, Little Rock
Best of Class

Emery Parker, Ruth Doyle Intermediate School, Conway
Honorable Mention

6th Grade Group Project, McGehee Elementary School, McGehee
Honorable Mention

Charley Bodiford, Drew Central Elementary School, Monticello
Suzanne Skinner, Washington Middle School, El Dorado
Cheston McDowell, College Hill Middle School, Texarkana
Rachel Morgan, The Art School of Conway, Vilonia
Nick Thomas, Dianne Roberts Art Studio and Gallery, Benton
Joshua Grisham, Old High Middle School, Bentonville
Monica Davanzo, St. Joseph School, Conway
Emma Hammer, Episcopal Collegiate School, Little Rock
Ashley Steiling, MR Art Private Program, Jonesboro
Katherine Verdaris, Christ the King Catholic School, Little Rock
Victoria Barrow, Morrilton Intermediate School, Morrilton


7th Grade
Clay Amis, Timbo Schools, Timbo
Best of Class

7th Grade Group Project, Carl Stuart Middle School, Conway
Honorable Mention

Jessica Honeycutt, Barton Junior High School, El Dorado
Honorable Mention

Erica Kincade, Sparkman Elementary and High School, Sparkman
Riley Knight, Episcopal Collegiate School, Little Rock
Katelyn Lauderdale, Cabot Junior High South, Cabot
Wynter Bresaw, Bob Courtway Middle School, Conway
Jared Floyd, Pottsville Junior High School, Pottsville
Abby Richardson, Our Lady of Holy Souls School, Little Rock
Catherine Lee, The Art School of Conway, Vilonia
Katherine Martin, Nettleton Junior High School, Jonesboro
Madeleine Logan, Mann Magnet Middle School, Little Rock
Allison Ritchie, Pulaski Academy, Little Rock
Mason Nicholas, Cabot Junior High North, Cabot


8th Grade
8th Grade Group Project, Carl Stuart Middle School, Conway
Best of Class

Dallin Duke, Vilonia Junior High School, Vilonia
Honorable Mention

Jacob Rowell, Episcopal Collegiate School, Little Rock
Honorable Mention

Faith Bratton, Timbo Schools, Timbo
Olivia Hitchcock, Wynne Junior High School, Wynne
Laurel Hoyt, Nettleton Junior High School, Jonesboro
Haniel Favela, Mann Magnet Middle School, Little Rock
Will Wallace, Bob Courtway Middle School, Conway
Jenna James, Dianne Roberts Art Studio and Gallery, Benton
Brendan White, Randall G. Lynch Middle School, Farmington
Cameron Asselin, Cabot Junior High North, Cabot
Halen Parrell, Norfork High School, Norfork
Dylan Smith, Cabot Junior High South, Cabot


9th Grade
Lauren Elliot, Valley View, Jonesboro
Best of Class

Christen McCann, Hall High School, Little Rock
Honorable Mention

Chloe Showalter, Cabot Junior High North, Cabot
Honorable Mention

Cortnie Jones, Cabot Junior High South, Cabot
9th Grade Group Project, Little Rock Christian Academy, Little Rock
Valeria Chavez, El Dorado High School, El Dorado
Josh Skinner, Arkansas High School, Texarkana
Brooklyn Bobo, Little Rock Central High School, Little Rock
Anna Pharr, The Art School of Conway, Vilonia
Brooke Gaiser, Episcopal Collegiate School, Little Rock
Jessica Smith, Flippin Public School, Flippin
Seth Harvey, Clark County Christian Home School Organization, Arkadelphia


10th Grade
Xeniya Rudolf, Parkview Arts/Science Magnet High School, Little Rock
Best of Class

Jennifer Speaks, Valley View, Jonesboro
Honorable Mention

Valerie Lambrecht, Timbo Schools, Timbo
Honorable Mention

Katherine Marcotte, Vilonia High School, Vilonia
Kara Matthews, Arkansas High School, Texarkana
Angelica Parker, Mount St. Mary Academy, Little Rock
Jacob Miles, Little Rock Central High School, Little Rock
Jason Simons, Mountain Home High School, Mountain Home
Nicole Pedler, Lakeside High School, Hot Springs
Katie Hansen-Novy, Conway High School East Campus, Conway
Shinae Lee, Pulaski Academy, Little Rock
Marshea Fudge, Episcopal Collegiate School, Little Rock
Faith Ghassimi, Norfork High School, Norfork


11th Grade
Henry Barker, Little Rock Central High School, Little Rock
Best of Class

Katelyn Robertson, Parkview Arts/Science Magnet High School, Little Rock
Honorable Mention

Lea Schubert, Arkansas High School, Texarkana
Honorable Mention

Julie Kern, Jessieville Schools, Jessieville
Sam Shelton, Cabot High School, Cabot
Olivia Weldon, Bryant High School South Campus, Bryant
Chase Morris, Mountain Home High School, Mountain Home
Alyssa Grady, Vilonia High School, Vilonia
Caitlin Owens, Valley View, Jonesboro
Marleigh Williams, Benton High School, Benton
Lisa Olsen, Norfork High School, Norfork
Kevin Munos, Nettleton High School, Jonesboro


12th Grade
Robert Neilson, Little Rock Central High School, Little Rock
Best of Class

Tyler Fonville, North Little Rock High School, North Little Rock
Honorable Mention

Patton Hughes, Forrest City High School, Forrest City
Honorable Mention

Brandon Kidd, Arkansas High School, Texarkana
Megan Douglas, Abundant Life School, Sherwood
Gabby Ray, Lakeside High School, Hot Springs
12th Grade Group Project, Greenbrier High School, Greenbrier
Alyssa Bedoya, Mountain Home High School, Mountain Home
Rachel Tanner, Parkview Arts/Science Magnet High School, Little Rock
Melissa Smith, Cabot High School, Cabot
Dustin Lester, Prairie Grove High School, Prairie Grove
Madison Hawkins, Valley View, Jonesboro
Amanda Nalley, Bryant High School South Campus, Bryant
Natalie Pickle, Highland High School, Hardy



The Arkansas Arts Center is Arkansas' leading cultural institution. Now on view: 36th Annual Toys Designed by Artists through May 10, 2009, Warren MacKenzie: Legacy of an American Potter through May 17, 2009, and Young Arkansas Artists 48th Annual Exhibition through May 24, 2009. For more information, visit www.arkarts.com.

GENERAL INFORMATION
Contact: 501-372-4000
Location: Arkansas Arts Center—9th & Commerce, Little Rock, AR 72202
Free Admission.
Gallery Hours: 10 AM to 5 PM Tuesday through Saturday
11 AM to 5 PM Sunday
Closed Monday & Major Holidays

Exhibition sponsored by: JPMS Cox, PLLC; Sam and Janet Alley; Bob and Laurie Osborne

Awards sponsored by: Arkansas Children’s Hospital

Arkansas Arts Center programs are supported in part by: the City of Little Rock; Arkansas Arts Council, an agency of the Department of Arkansas Heritage and the National Endowment for the Arts.

-30-


The City of Little Rock The City of Little Rock
 

Click For More