The Rock
LRCent public relations online bids Contact Us municipal code City Documents LRTV
The City of Little Rock City Manager
Click to print this page

« Back to Media Releases

Seal of Little Rock

City of Little Rock Public Relations
Office (501) 371-4421

Media Releases

Contact(s):Ben Thielemier | (o) 501 371 4421 | (c) 501 804 4822

FOR IMMEDIATE RELEASE :
Wednesday, November 13, 2013

LITTLE ROCK BOARD OF DIRECTORS APPOINTS MEMBERS TO BOARDS AND COMMISSIONS

LITTLE ROCK – The Little Rock Board of Directors appointed, or reappointed, the following people as members to various City Boards and Commissions at their meeting on Tuesday, November 5, 2013.

ANIMAL SERVICES ADVISORY BOARD:

Samuel A. Macheak, appointed to serve his first three (3)-year Ward 6 Representative term, said term to expire on November 28, 2016.

CITY BEAUTIFUL COMMISSION:

Chris Morgan, appointed to serve his first three (3)-year At-Large term, said term to expire on October 19, 2016.

COMMUNITY HOUSING ADVISORY BOARD:

Owen Gazette, appointed to serve her first three (3)-year Real Estate Business Representative term, said term to expire on June 2, 2016.

Susannah Shinn, appointed to serve her first three (3)-year Non-Profit Representative term, said term to expire on June 2, 2016.

Terrance Youngblood, appointed to serve his first three (3)-year At-Large term, said term to expire on June 2, 2016.

CONSTRUCTION BOARD OF ADJUSTMENT AND APPEALS:

Ben Stewart, appointed to serve his first four (4)-year Registered Mechanical Engineer term, said term to expire on January 5, 2017.

HISTORIC DISTRICT COMMISSION:

Rachelle Walsh, appointed to serve her first three (3)-year Quapaw Quarter Association Representative term, said term to expire on June 15, 2016.

LITTLE ROCK SANITARY SEWER COMMITTEE:

Patrick Miller, appoint to fill the unexpired At-Large term of Cindy Miller, said term to expire on August 1, 2016.

MACARTHUR MILITARY HISTORY MUSEUM COMMISSION:

Bharath Mohan, appointed to fill the unexpired term of Devon Cockrell, said term to expire on February 21, 2014.

Jake Tidmore, appointed to fill the unexpired term of James Harvey, said term to expire on February 21, 2014.

RACIAL AND CULTURAL DIVERSITY COMMISSION:

Chinita Ford, appointed to serve her first three (3)-year Ward 5 Representative term, said term to expire on March 31, 2015.

Felicia Johnson, appointed to serve her first unexpired term of Akasha Hull, said term to expire on March 31, 2015.

Barclay Key, appointed to fill the unexpired term of John Kerr, said term to expire on March 31, 2014.

RIVER MARKET DISTRICT DESIGN REVIEW COMMITTEE:

Jeremiah Russell, appointed to serve his first three (3)-year Design Professional term, said term to expire on August 6, 2016.

SISTER CITIES COMMISSION:

Melanie Berman, appointed to fill the unexpired term of Don Ernst, said term to expire on January 5, 2018.

Porsha Hart, appointed to fill the unexpired term of Stephen Michell, said term to expire on January 5, 2014.

LITTLE ROCK HOUSING AUTHORITY BOARD OF COMMISSIONERS: 

Ted Dickey, appointed to serve his first term as a commissioner on the Little Rock Housing Authority Board of Commissioners, said term to expire September 30, 2018.

###

The City of Little Rock The City of Little Rock
 

Click For More